BEYOĞLU – İSTANBUL / 41.038835,28.977124
Adam Mickiewicz (d. 24 Aralık 1798, Nowogródek, Beyaz Rusya; ö. 26 Kasım 1855, İstanbul) Polonya’nın önemli şairlerindendir.

Ölmüş olduğu binada Adam Mickiewicz Müzesi’ni kurma düşüncesi Şairin ve vefatının 100. yıldönümünde, yani 1955 senesinde gerçekleştirilmiştir. Bina onarılmış ve 1984 yılında müze-ev olarak düzenlenmiştir.[1] Polonya Kültür ve Sanat Bakanlığının gayreti ve Türk makamlarının yardımı sayesinde şairin hayatını konu alan sergi açılmıştır. Tatlı Badem Sokağındaki binanın cephesi üzerinde bulunmakta olan dördüncü hatıra levhası bu olayı anımsatmaktadır.

Geçmişte Polonya’nın komşuları tarafından yutulmak istendiği yıllarda, buna hiçbir Avrupa Devleti ses çıkartmamıştır. Bu ülkenin parçalanmasına tek itiraz sesi, Türkler’den gelmişti. Tarih, Türk ulusunun cesaretini, insancıllığını, ve mazlumlara karşı yakın ilgisini gösteren böylesine göğüs kabartıcı olaylarla doludur. Büyük Şair Mickiewicz gerek Paris’te, gerekse Türkiye’ye geldiğinde bunu daima tekrarlamıştır:

Okudunuz mu?   KURU KAHVECİ MEHMET EFENDİ

“Polonya’nın, komşu düşmanlar tarafından ezilmesine hiçbir devletin ses çıkarmadığı günlerde, tek dostumuz Türkler olmuştur. Biz Türkler’i düşmanımızın önünde eğilmediği ve Polonya’nın işgalini kabul etmediği için, üstün bir millet olarak severiz.”

Resim:
http://www.stambul.msz.gov.pl/tr/ortak_kultur_miras_m_z/adam_mickiewicz_muzesi/

Kaynak:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Adam_Mickiewicz

Adres: Bostan Mh. Tatlı Badem Sokak 10
Tel:(0212) 253 6698
BEYOĞLU – İSTANBUL