ECEABAT – ÇANAKKALE / 40.043889,26.183778
V Beach Mezarlığı, (697 mezar) adını, Yarımada’nın sonunda Seddülbahir çıkartmasında kullanılan beş sahilin birinden almıştır. Mezarlık tam sahildedir ve işgalden sonraki gün başlamıştır. Yakında Yarbay Charles Doughty-Wylie’nin VC CB CMG tek mezarı vardır.

Kaleden aşağıya, Ertuğrul Koyu’na ve plaj boyunca, ötesindeki kayanın üzerinden Ertuğrul Kalesi’ne doğru ince bir yol uzanır. Kaleden sağa doğru bakıldığında bir anıt, üstlerinde açılmış bir bayrağı ve ellerinde tüfekleriyle hücum eden üç Türk askerini gösteren Yahya Çavuş Şehitliği ve Anıtı vardır. Yüzleri Seddülbahir köyü ile Cape Helles arasındaki uçuruma yükselen çimenli bayırın dibindeki V Plajı Mezarlığı’na dönüktür.

Adını, çıkartmanın kod adlarından almıştır. Helles’te 29’uncu Tümen, yarımadanın güney ucunda veya oraya yakın beş küçük koy olan ‘S’, ‘V’, ‘W’, ‘X’ ve ‘Y’ Plajlarına asker çıkarmıştır. ‘V’ Plajı çıkartması, 1’inci Dublin Kraliyet Hafif Piyadeleri’nin üç bölüğünü içeren kayıklarla yapılacak, bunları Dublin’den geri kalanlar, 1st Kraliyet Munster Hafif Piyadeleri, 2înci Hampshire Alayı’nın yarısı ve diğer askerlerle ‘River Clyde’ nakliye gemisi izleyecekti. Alan çok güçlü bir şekilde takviye edilmişti ve çıkartma sırasında ağır kayıplar verildi.

Resim:
http://www.cwgc.org/find-a-cemetery/cemetery/2000108/V%20BEACH%20CEMETERY

Kaynak:
http://www.gallipoli.gov.au/turkish/explore-southern-war-cemeteries/v-beach-cemetery.php

Adres:
Seddülbahir Köyü
ECEABAT – ÇANAKKALE

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Okudunuz mu?   AYDINCIK PLAJI