GÖKÇEADA – ÇANAKKALE / 40.191332,25.832262
İlçe merkezine on kilometre uzaklıktaki Tepeköy adanın en yüksekteki köyüdür. Panagia ve Agia Maria adıyla bilinen iki kilisesi vardır. Kahvehane, köy odası, taverna ve konutlar¬la çevrili köy meydanı, her yıl ağustos ayında Meryem Ana etkinliklerine sahne olur. 15 Ağustosta kutlanan Meryem Ana Yortusu, Tepe- köy’ün ve Gökçeada’nın en büyük etkinliğidir. Bu yortuya katılmak için, dünyanın her tarafindaki İmrozlular, o gün adaya gelmeye çalışır. Ayın on dördünde kurbanlar kesilerek etleri kilisenin avlusunda ku-rulan kazanlarda gece boyunca pişirilir. Kemik suyunda keşkek

yapılır. On beşinin sabahı, kilisedeki ayinden sonra, metropolit tarafindan, pişirilen etler takdis edilerek herkese dağıtılır. Ayinden sonra köyün mezarlığına gidilerek her me-zarın sahibi, mezarın başında bekler. Bir tepside çeşitli tatlı ikramının ardından mezarlık¬tan sonra herkes evine gider.

O gün kurulan sofralar çok özeldir, her evden, her avludan kahkahalar, hüzünlü ve nostal¬jik şarkılar yükselir. Öğleden sonra eğlence başlar ve köyün meydanı, sokakları hoparlörden çalınan şarkılara eşlik eden ziyaretçilerle dolup taşar. Mey¬danda kurulan masalarda ev şarapları içilir, yemekler yenir,şarkılarla latifelı sataşmalar birbirine karışır.
Eski okul, Folklor Müzesi, baraj, panayır, su değirmenleri, Agia Maria Kilisesi, Panagia Kilisesi önemli kültürel miras¬lar olarak görülmesi gereken yerlerdendir. Köyün Çınaraltı denilen bir piknik alanı bulun¬maktadır. Ayrıca asırlık çınar altında oturmak büyük şehir¬lerde yaşayan misafirler için kaçırılmayacak bir ftrsattır.

Resim:
Esin ÇAKIR

Kaynak:
http://www.canakkale.gov.tr/Files/yayinlar/gokceada-rehberi.pdf

ADRES:
Tepeköy
GÖKÇEADA – ÇANAKKALE

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Okudunuz mu?   KUDSİ BEY TEPESİ - FRANSIZ MEZARLIĞI