ECEABAT – ÇANAKKALE / 40.047528,26.187167
Nisan 1915’te, Seddülbahir köyünün biraz kuzeyinde, Eskitabya diye bilinen ve derin bir hendekle ve dikenli tellerle çevrili bir tabya vardı. 25 Nisan 1915 günü buradan ve etraftaki diğer mevzilerden açılan ateş, çıkan Britanya kuvvetlerini, Seddülbahir Kalesi’nin aşağısındaki Ertuğrul Koyu’nda tuttu. Bugün, Eskitabya’dan geriye çok az şey kalmıştır. Bugün orada selvi ağaçları arasında, Gelibolu’daki en soyutlanmış mezar olan, 26 Nisan 1915 günü, oradaki çarpışmalar sırasında ölen, Kraliyet Galli Alayı’ndan, Yarbay Charles Doughty-Wylie’nin mezarı bulunur.

Doughty-Wylie’nin hikayesi, Gelibolu hikayelerinin en çarpıcılarından biridir. Akıcı bir Türkçe konuşan Doughty-Wylie, Türkiye’de yaşamış ve 1912-1913 yılları arasındaki Balkan Savaşları sırasında, Kızılay adına çalışırken, Türk yaralılarına yardımlarından dolayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun 2. Derece Mecdiye Nişanı’na layık görülmüştü. O, 25 Nisan 1915 günü, çıkarma buharlısı olarak doğaçlanan River Clyde’da istihbarat subayı olarak görev yapıyordu. Bulunduğu yerden, Britanya birliklerinin yoğun Türk ateşi karşısında, Ertuğrul Koyu’ndan iç kesimlere geçememelerini izliyordu. O, 26 Nisan sabahı, Kraliyet Sahra Topçusu’ndan Yüzbaşı Garth Walford ile birlikte, en önde Seddülbahir’e doğru ilerledi. Köy ele geçirildi, ancak Doughty-Wylie, Eskitabya alınmadan plajın güvenlikte olmayacağını biliyordu. Bu yüzden, bir süngü hücumunun başında, tepeye doğru ilerledi. Hücum başarılı oldu, ancak Doughty-Wylie savunma hendeğinin kenarında öldü. Anlatılanlara göre, Türk halkına olan sevgisi yüzünden muharebeye sadece bir bastonla girmişti.

Okudunuz mu?   AYDINCIK PLAJI

Doughty-Wylie ve onu gibi ölen Walford, ölümlerinden sonra, gösterdikleri cesaretten dolayı Victoria Cross madalyasına layık görüldüler. Ancak, Doughty-Wylie ile ilgili sıradan olmayan bir hikaye daha var. Küçük bir tekne, 17 Kasım 1915 günü, Müttefik tarafından, Gelibolu’yu sefer boyunca ziyaret eden tek kadını sahile getirdi. O, Seddülbahir’i geçip, bir çelenk bıraktığı, Doughty-Wylie’nin mezarının bulunduğu Eskitabya’ya çıktı. O kadın, eşi Lillian’dı.

Resim:
http://www.gallipoli.gov.au/turkish/explore-helles-sites/doughty-wylies-grave.php
Kaynak:
http://www.gallipoli.gov.au/turkish/explore-helles-sites/doughty-wylies-grave.php

Adres:
Seddülbahir
ECEABAT – ÇANAKKALE