ECEBAT – ÇANAKKALE / 40.078167,26.214972
Redoubt Mezarlığı (2027 mezar), çam ağaçlarının nezaretindeki yolun 100 metre batısındadır. Adı, Mayıs ayında kurulan İngiliz ve Fransız siperlerinin oluşturduğu saftan, Redoubt Cephesi’nden gelmektedir. Destek hattının arkasındaki ikinci Krithia muharebesinden hemen sonra başlatılmıştır.

Mezarlık, 2’inci Avustralya Piyade Tugayı tarafından Mayıs 1915’te başlatılmıştır ve kullanımı tahliyeye kadar sürmüştür. Ateşkesten sonra, savaş alanları temizlendikçe ve daha küçük mezarlıklardan mezarlar getirildikçe geniş ölçüde büyümüştür.

Redoubt Mezarlığı, adını, Kirte ve ilerlemenin Mayıs ayında durdurulduğu Redubt Hattı çarpışmalarında Türkler tarafından yarımadanın güney ucu boyunca yapılan müstahkem mevkiler zincirinden almıştır.

Kirte’nin batı tarafındaki yol, Seddülbahir Yolu üzerinde, ‘Bağlar’ın hemen hemen güneybatısındadır. Güneyde Çanakkale Boğazı’na bakar ve çalılıklarla çevrilidir.

Redoubt’taki kapının hemen sağ iç tarafında, 8 Mayıs 1915’te geçici olarak AIF 7’inci Tabur’unun (Victoria) kumandanlığını üstlenen 52 yaşındaki Yarbay Robert Gartside gömülüdür. Gartside, varsayımlara göre, yüzde 20’sinden azının kimliği belirlenmiş olan 2027 mezarın bulunduğu bu büyük mezarlığa gömülen ilk askerdir. Bu bölgenin yakınlarında Avustralyalıların ilerlemesi sırasında, bir başka saldırıya önderlik etmek üzere ayağa kalktığında makineli tüfek kurşunlarıyla karnından vurularak ölmüştür – ‘Haydi çocuklar, bunun öldürücü olduğunu biliyorum ama devam etmeliyiz’.

Resim:
Panoramio By oytun serdar
Kaynak:
http://www.gallipoli.gov.au/turkish/explore-southern-war-cemeteries/redoubt-cemetery.php

Adres:
Alçıtepe Köyü
ECEBAT – ÇANAKKALE

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Okudunuz mu?   LANCASHİRE LANDİNG CEMETERY