MERKEZ – EDİRNE / 41.652601,26.520044
T.Ü. Yapı İşleri Daire Başkanlığı’nın kontrol ve denetiminde, yaklaşık 10 mühendis, Mimar ve teknisyen ile 15 ehil usta ve 50 işçinin geceli, gündüzlü fedakarca çalışmaları ve üstün gayretleri sonunda anıt 110 günde tamamlanarak, geçtiğimiz 1998 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman DEMİREL tarafından açılmıştır.

Anıt betonarme olarak, radye temele birbirinden bağımsız ve 45 derece açı ile saptanan 3 konsol üzerine oturmuş sütunlardan oluşmaktadır. Birinci sütunun yüksekliği 36.45 m. olup; Anadolu’yu, İkinci sütun yüksekliği 31.95 m. olup; Trakya’yı, Üçüncü sütun yüksekliği de 17.45 m. olup; Karaağaç’ı simgelemektedir. Bu sütunları 7.20 m. olup; yükseklikte birbirine bağlayan beton çember, birlik ve beraberliğin sembolü olup, bu çemnberin ön yüzünde yerleştirilmiş 4.20 m. boyundaki genç kız figürü; estetiği,zarafeti ve hukuku temsil etmektedir. Genç kız figürünün bir elindeki güvercin, Barış ve Demokrasinin, diğer elindeki belge ise Lozan Antlaşması’nın simgesidir. Anıtın ayaklarının yerleştirildiği yarım daire şeklindeki 15 m. yarı çaplı havuz ülkemizi çevreleyen denizleri temsil etmektedir.

Okudunuz mu?   HIDIRLIK TABYASI

Lozan Meydanı’nın hemen yanında yer alan Lozan Müzesi, eski istasyonun ek binalarından birisinde düzenlenmiştir. Müze binası, müdür odası ile üç sergi salonundan oluşmaktadır. Lozan Müzesi’nde, özellikle İnönü Vakfı ve Türk Tarih Vakfı’nca temin edilen Lozan Antlaşması’na ait tarihi belgeler, kitaplar, antlaşmasının başmimarı İkinci Cumhurbaşkanı İsmetİnönü’ye ait bazı özel eşyalar ve karikatürler sergilenmektedir. Lozan Müzesi, çalışma günlerinde 8.30-17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Resim:
http://www.teiasedirne.gov.tr/images/edirne/karaaaclozan.jpg
Kaynak:
http://www.trakya.edu.tr/Koruma/Lozan_Aniti.htm

Adres:
Karaağaç
Tel: 0 284 214 42 10
MERKEZ – EDİRNE