KABADÜZ – ORDU / 40.627260,37.965980
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Yayla merkezi ilan edilen Çambaşı (1991), sade bölgemizin değil, bütün Türkiye´nin en güzel, en ünlü yaylalarının başında gelir. Aynı zamanda ülkemizdeki alanı en geniş yayladır. Rakımı 1850 m.dir. İl merkezine 61 km.dir. Mesudiye ve Sivas istikametine yolu vardır.  Ayrıca Giresun´a da ulaşılır.

Çambaşı yaylası ,bazılarının yanlış olarak tanımladığı gibi, kır ve çıplak bir plato değildir. Denilebilir ki, Turnalık obasından itibaren Yassıyurt obasına kadar çok geniş sahalar, bu yaylamızın alanı içindedir. 72 obası bulunan yaylamızdaki obaların bir kısmı, tam bir tabiat harikasıdır. Dinlenme, tatil, spor,sağlık gibi amaçlar için, büyük imkanlar sunar, obalarımız. Ayrıca, doğal hayvan ürünleri en iyi burada üretilir. Soğuk ve şifalı suları, tertemiz havası, yeşilin gıpta edilesi tonları, açık havalarda yakmayan güneşi kapalı havalarda gizem duygularımızı kamçılayan sisi ile yaylamız, yakın gelecekte turizm patlamasına sahne olacaktır.

Okudunuz mu?   ÇINARSUYU TABİAT PARKI

Çambaşı yaylası, son yıllarda turizm bağlamında hızla gelişmektedir. Klasik lokanta ve otellerden başka birkaç yıl önce yapılan 25 yataklı modern otel ve restoran, yaylanın gelişmeye başladığının önemli göstergelerindendir.

Çambaşı Kasabası, en az 2000 senelik bir geçmişe sahiptir. Burada bulunan tarihi mezarlıktaki mezar kitabeleri bize bunu göstermektedir.

Resim:
TURİZM İNDEKSİ
Kaynak:
http://wikimapia.org/21519862/tr/%C3%87AMBA%C5%9EI-YAYLASI-ORDU

Adres:
Kabadüz – Ordu