FATİH – İSTANBUL / 41.010813, 28.978877
Osmanlı İmparatorluğu döneminde içinde bir koruyu ve gül bahçelerini barındıran Topkapı Sarayı’nın dış bahçesidir. İstanbul şehremini Cemil Topuzlu zamanında düzenlenerek 1912 yılında park haline getirilmiş ve halka açılmıştır. Toplam alanı 163 dönüm kadardır.
Parkın girişinde sağ tarafta İstanbul şehremini ve belediye başkanlarının büstleri vardır. Parkın ortasından iki yanı ağaçlı yol geçer. Bu yolun sağında ve solunda dinlenme yerleri, çocuk bahçesi bulunmaktadır. Boğaza doğru kıvrılarak inen yokuşun hemen sağında Aşık Veysel heykeli, yokuşun sonuna doğru biraz üst kısımda ise Romalılardan kalma Gotlar Sütunu vardır.
Sarayburnu Parkı kısmı eskiden Sirkeci demiryolu hattı üstünden bir köprüyle ana parka bağlıydı. Bu kısım sonradan sahil yolu (1958) ile parktan ayrılmıştır.
Park 2003 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek ihya edilmiştir. Türk tarihinde demokratikleşmenin ilk somut adımı olan Tanzimat Fermanı, 3 Kasım 1839’da Abdülmecit döneminde Hariciye Nazırı Mustafa Reşit Paşa tarafından Gülhane Parkı’nda okunmuştur ve bu nedenle Gülhane Hatt-ı Hümayunu da denilmektedir.

Resim:
TURİZM İNDEKSİ
Kaynak:
TURİZM İNDEKSİ

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Okudunuz mu?   ŞİLE