FATİH – İSTANBUL / 41.01616,28.97233
Türkiye’nin en büyük postane binası olan bu binanın inşaatına Posta ve Telgraf Nezareti binası olarak hizmet vermek üzere 1905 yılında başlanmıştır.
1909 yılında inşaatı tamamlanan binanın adı 1930larda “Yeni Postane” sonradan “Büyük Postane” olmuştur. Yapı, mimar Vedat Tek’in ilk eseridir. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın ilk örneklerindendir. Giriş kapısı üst tarafında çini işlemeli olarak Osmanlıca “Posta Telgraf Nezareti” yazılıdır.
4 katlı ve 3200 metrekarelik binanın girişi basamaklarla yükseltilmiş ve ön cephesinin her iki köşesi de öne çıkarılıp, yükseltilerek üzerleri kubbe ile kapatılmıştır. Binanın içinde 3 kat boyunca yükselen dikdörtgen bir orta mekân ve bunu çevreleyen odalar vardır. Süslemelerde 16. yüzyıl Osmanlı üslubu hâkimdir. Cephe, yontma taş ve mermerdendir. Tuğlalarını Vedat Tek’in özel olarak tasarladığı sanılır. Ana giriş oldukça büyük bir salona açılır. Çatıya dek yükselen tavan, turuncu ve mavi renk ağırlıklı camlarla kaplıdır.
Bina 1927-1936 yılları arasında İstanbul Radyoevi olarak da hizmet vermiştir. 1958 yılında tamamen posta ve telgraf işlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü iolarak hizmet vermekte, giriş katında ise tam teşekküllü bir postane (Sirkeci PTT Merkezi) yer almaktadır. İçinde ülkenin iletişim ve telekomünikasyon tarihi hakkında bir müze bulundurmaktadır.

Resimler:
TURİZM İNDEKSİ
Kaynak:
TURİZM İNDEKSİ

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Okudunuz mu?   İSTİKLAL CADDESİ - BEYOĞLU