FATİH – İSTANBUL / 41.008506, 28.978305
Talat Paşa Konağı; OsmanlI İmparatorluğumda milletvekilliği, İçişleri Bakanlığı ve Sadrazamlık görevleri yürütmüş olan Talat Paşa’nın resmi ikâmetgâhıdır. Ardından Cumhuriyet döneminde bir süre için karakol olarak kullanılmıştır.
Talat Paşa Konağı ilk olarak 1975 yılında mimar Çelik Gülersoy tarafından onarılmıştır. 1987 yılında mimar Cengiz Bektaş’ın restore ettiği bina bu tarihten itibaren Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği Doğu Akdeniz ve Orta Doğu Bölge Teşkilatı (IULA-EMME) tarafından kullanılmıştır.
1994 yılında binayı tek başına kullanmaya başlayan IULA-EMME, 2004 yılında Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEVVA) adını almıştır. Günümüzde binada UCLG-MEVVA ile birlikte Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) hizmet vermektedir.
Kâgir binanın zemini “L” planlıdır. “L”nin uzun tarafı tek katlıdır ve burada düzenli aralıklarla yerel yönetim konulu akademik toplantılar gerçekleştirilmededir. “L”nin kısa tarafı ise üç katlıdır. Çalışanlara ait büroları içeren bu katların Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya Müzesi’ne bakan cepheleri vardır.

Resim:
TURİZM İNDEKSİ
Kaynak:
TURİZM İNDEKSİ

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Okudunuz mu?   ESKİ ŞARK ESERLERİ MÜZESİ