MERKEZ – YALOVA / 40.602651, 29.173870
Bir yerleşim merkezi olarak tarihi, Roma ve Bizans dönemlerine dayanan Yalova Termal, şifalı sularıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde de dikkatleri üzerinde toplayarak küçük oranda yapılaşmalara ve onarımlara sahne oldu. Tedavi edici doğal kaynakları ve yeşil çevresiyle Yalova ve Termal, Atatürk’ün de beğenisini kazanmıştı.

Yalova’yı çok sevdiği bilinen Mustafa Kemal Atatürk’e bu kentte önce Baltacı Çiftliği’ndeki köşkte, daha sonra Millet Çiftliği’ndeki köşkte kaldı. Mustafa Kemal ve arkadaşları 1929 yılında İran Şahı Rıza Pehlevi’nin ağırlanması için Termal’de bugün köşkün bulunduğu yeri seçtiler. 38 günde tamamlanan inşaatla 1929 yılı yazında köşk tamamlandı ve cumhurbaşkanlığının hizmetine verildi.

Köşkün mobilyalarının büyük kısmı Dolmabahçe Sarayı’ndan getirtildi. Kullanılan halılar Hereke Halı Fabrikası, porselenler de Yıldız Porselen yapımıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi ve sosyal yapısını etkileyen çok partili sisteme geçiş, Yerli Malı Haftası, Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’nun kurulması, Kuran’ın Türkçeleştirilmesi çalışmaları gibi zamanın birçok önemli kararları kararlar Yalova Atatürk Köşkü’nde alındı.

Köşk 1981 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı konutu olarak kullanıldı. O sene cumhurbaşkanı Kenan Evren, köşkü bakıma aldırdı ve onarttı. Aynı yıl tamamlanan onarımdan sonra köşk, resmi konut döneminde kullanılan eşyasıyla birlikte müze olarak açıldı.

Resim:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/5/57/Yalova_Atat%C3%BCrk_K%C3%B6%C5%9Fk%C3%BC.jpg
Bu dosya yeniden lisanslanma için uygun durumdaysa, daha güncel olan Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 lisansı ile lisanslanmaya uygun olabilir.
Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Yalova_Atat%C3%BCrk_K%C3%B6%C5%9Fk%C3%BC
Bu yazı GNU Özgür Belgeleme Lisansı ve Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı altındadır.