FATSA – ORDU /40.973766, 37.503222
Gaga (Grago) Gölü, Ordu’nun Fatsa ilçesinde, Fatsa-Aybastı karayolunun 8. kilometresinde ve Yassıtaş, Fatsa mahallesinde yer alan, heyelan neticesinde oluşmuş bir göl’ dür.

Gaga Gölü heyelan sonucunda oluşmuştur. Heyelan sonrasında çok sayıda ve değişik boyutlarda çukurluklar oluşmuş ve çukurların yağışlarla dolmasıyla doğal olarak göl haline gelmiştir. Bu alandaki çok sayıdaki küçük göl sonraları kendiliğinden kurumuş ya da yöre halkı tarafından tarla yapmak amacıyla drenajla kurutulmuştur. Gaga Gölü iki ayrı çanağa sahip olup, bunlardan büyük olanı yaklaşık 200 x 250 m genişliğinde ve 15 m derinliktedir. Bunun batısında, aralarındaki küçük bir eşikle bağlanan bir bölümü daha vardır. Buranın genişliği yaklaşık 150 x 180 m olup, derinliği 1–2 m’yi geçmemektedir[2]

Okudunuz mu?   AZİZİYE -YALI - CAMİİ

Gölün ortasında küçük bir ada bulunmakta ve bu adaya eski bir yapının kalıntılarının varlığı ile bağlantı kurulmaktadır.

Göle akan akarsu olmamakla beraber küçük bir kanal ile Bolaman Irmağı’na bir çıkarı olan gölde kerevit, sazan ve yerel balıklar bulunmaktadır.

Resim:
TURİZM İNDEKSİ
Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Gaga_G%C3%B6l%C3%BC
Bu yazı GNU Özgür Belgeleme Lisansı ve Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı altındadır.