FATSA – ORDU / 41.036638, 37.591574
BOLAMAN KALESİ
Doğu Karadeniz kıyısında zincirleme bir şekilde inşa edilmiş kaledir. Gözetleme ve karakol görevi için iç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. İç kale kalenin batı ucunda yer almakta, çok yüksek duvarlardan oluşmuştur. İçinde bazilika planlı küçük bir şapel bulunmaktadır. İç kale üzerine 18. yüzyılda ahşap bir konak yapılmıştır. IMmsğlu Konağı olarak bilinen bu ev, iç kale üzerine çift cumbalı olarak yapılmıştır. Bölgemizin sivil mimarlık örneğini teşkil eder. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla 2006 yılından onarımı yapılmıştır. Kale ve çevresi Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 13.03.2009 tarih ve 2037 sayılı kararı ile Kentsel Arkeoljik Sit Alanı ilan edilmiştir.

HAZİNEDAROĞLU KONAĞI
Bolaman, Ordu ili Fatsa ilçesinin 6 km.kadar ilerisinde, küçük bir koyun kenarına kurulmuş şirin bir belde.
Bu küçük belde, taş bir kale duvarı üzerine kurulmuş ahşap bir konağın merkezinde genişleyerek oluşmuş. Yapı, denize çıkıntı yapan bir burunda, başka konaklarla devam ediyor. Hemen arkasında bulunan görkemli ahşap beyaz ev 1764 yılında Hazinedaroğlu Ahmet Bey tarafından yaptırılmış halen onun adıyla anılmakta. Bütün bu binalar topluluğu aynı ailenin fertlerine ait. Yaklaşık olarak 500 yıldan bu yana burada yaşamakta olan Haznedaroğlu ailesi, zamanında bölgenin yerli derebeyleriymişler.

1811 Yılında, Çarşamba’lı Süleymanzade Hazinedaroğlu, kale duvarı ile şapel arasına misafirhane olarak kullanılmak üzere ahşap bir konak yaptırmış. Bina, zaman içinde ailenin yaşadığı bir ikametgah olmuş.
Konak daha sonra, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) temlikine geçmiş. Fakat uzun yıllar atıl kalmış. Ordu Üniversitesi (ODÜ) temliğine verilerek restore edilip, yöresel yemeklerin ikram edileceği bir turistik tesise dönüştürülmüş. Deniz kenarında ve karayoluna oldukça yakın olması sebebiyle, Fatsa turizminin ivme kazanmasına katkıda bulunacağına inanılan konağın restoran işletmeciliğini de yine Fatsa’da bulunan Yalçın Otel üstlenmiş..

Okudunuz mu?   KADILAR YOKUŞU

Konak restoranın dış kapı girişindeki açıklama yazısında konağın, yörenin en belirgin eseri olduğu, yöre ile ilgili tanıtım fotoğraflarında da en fazla burasının kullanıldığı belirtiliyor. Hatta, bu yöredeki kibrit kutularına varana kadar bu kale üstü konağın fotoğraflarının kullanıldığı yazılmış. Yine bu tanıtım yazılarında, konağın Hazinedaroğlu ailesinden Mehmet Bey tarafından inşa edildiği ve en az 200 yıllık olduğu da ilave edilmiş.

Ordu-Samsun karayolu üzerinde Bolaman Beldesi’nde yer almaktadır. Ordu – Bolaman arası 30 km dir. Fatsa – Bolaman 4km civarıdır.

Resim:
TURİZM İNDEKSİ
Kaynak:
http://wikimapia.org/21609428/tr/Bolaman-Haznedaro%C4%9Flu-Kona%C4%9F%C4%B1
Bu yazı GNU Özgür Belgeleme Lisansı ve Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı altındadır.