FOÇA – İZMİR / 38.668861,26.754782
Foça (Phocée, Eskifoça), İzmir’in kuzeyinde yer alan bir sahil ilçesidir. Kent Antik Çağ ‘da bir İyon yerleşimi olarak ortaya çıktığında civar denizde yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış, sözcük günümüze Foça olarak gelmiştir.

Foça bircok tarihi ve turustik gezi yerlerine sahiptir.

Homeros (unlu tarihci) bahsettigi Siren Kayalıkları Foça’da yer almaktadır. Ona gore oradan gecen denizciler icin bir zamanlar bircok rivayetlere konu olmustur bu kayalıklar. Foça irili ufaklı bir çok adanın serpilmiş görüntüsüne sahiptir.

Foça Turk Rivierasi olara bilinen Mersin, Antalya dan baslayip Izmire kadar uzanan bolgenin icinde bulunmaktadir. Bu da bircok yerli ve yabanci turistleri “mavi tur”lara veya diger gezilere durak yapmaktadir. Foça’nın denizi çok berrak ve temizdir. Sayısız koylara sahip şehrin halka açık plajı bulunmaktadır.

Okudunuz mu?   İZMİR DOĞAL YAŞAM PARKI

Osmanli ve diger medeniyetlerden kalan tarihi evler ve mekanlar da, deniz, balik tekneleri ve doga butunlugu ile birlesmesi Foca ya Akdeniz kentlerini animsatmasinda buyuk etkileri vardir.

Resim:
By No machine-readable author provided. Foçalı assumed (based on copyright claims). [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Kaynak:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Fo%C3%A7a
Bu yazı GNU Özgür Belgeleme Lisansı ve Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı altındadır.

Adres:
FOÇA – İZMİR