KONAK – İZMİR / 38.408422,27.120054
İzmir Oyuncak Müzesi, Konak Belediyesi tarafından işletilen bir “butik müze”dir.

Dünyada Almanya Nuremberg, İngiltere’de Londra, Fransa’da Poissy, İtalya’da Milano, Japonya’da ve ABD’nde Washington gibi örnekleri bulunan oyuncak müzesi, Türkiye’de ilk kez 1990’da arkeolog Musa Baran’ın açtığı İzmir Bademler Köyü Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Müzesi ve 20 Nisan 1990 yılında Prof. Dr. Bekir Onur’un Ankara Üniversitesi bünyesinde açtığı Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi’nden sonra, İstanbul’da şair ve yazar Sunay Akın tarafından 2005 yılında açıldı. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi kendi alanında üçüncü örneği oluşturmakta olup, İzmir’li seramik sanatçısı Ümran Baradan’ın dünyanın çeşitli ülkelerinden topladığı oyuncaklara, Sunay Akın’ın da katkıları ve çeşitli kişilerin bağışlarının eklenmesiyle gerçekleştirildi.

Müze kapsamında, Karagöz Hacıvat Gölge Oyunu, Masal saati, Müzede sergi gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca müze içinde “oyuncak ve hediyelik eşya dükkânı” adı altında bir satış reyonu bulunmaktadır.

Okudunuz mu?   KESTANEPAZARI CAMİİ

17 OCak 2010 tarihinde açılan müze binası da Ümran Baradan tarafından bağışlanmıştır. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin bahçesinde ise Şirinler, Tom ve Jerry, Mickey Mouse, Tweety, Buggs Bunny, Keloğlan, Pinokyo ile Nasrettin Hoca gibi kurgusal kahramanların heykelleri sergileniyor.

Resim:
http://www.konak.bel.tr/kultur-sanat/muzeler/umran-baradan-oyun-ve-oyuncak-muzesi
Kaynak:
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Cmran_Baradan_Oyun_ve_Oyuncak_M%C3%BCzesi
Bu yazı GNU Özgür Belgeleme Lisansı ve Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı altındadır.

Adres:
Halil Rıfat Paşa No:31 Varyant
Tel: 0232 425 75 13
KONAK – İZMİR