KUŞADASI – AYDIN / 37.712887, 27.234979
Güzelçamlı, lyonyalılar döneminde “PANİONİON” adı ile lonya şehir devletlerinin toplantı yeriydi, lyonyalılar, M.Ö. 700 yıllarında 12 şehir devletinin oluşturduğu bir federasyon kurdular. Bu federasyonun delegeleri muayyen zamanlarda “PANİONİON” adıyla bilinen Güzelçamlı’da toplanıp çok önemli politik kararlar alıyorlardı. Federasyonun geleceğini, gücünü ve etkisini arttırması ve yayması gibi kararlar ve bazı savaş kararları burada alınmıştır.
“1957-58 yıllarında Frankfurt Üniversitesinden profesör arkeolog Gerhard KLEINER yaptığı kazı çalışmalarında kayanın dış yüzeyine oyulmuş 11 basamaklı antik tuyatro şeklindeki bir yapıyı ortaya çıkarmıştır. Kleiner, burasının PANİONlON’un merkezi olduğunu ve POSEİDON HELİKONİOS’a adanmış bir sunağın bulunduğunu kanıtlamıştır. “(Ekrem AKARGAL. Ancient Civilitations and Ruins of TURKEY S.115)
PANİONİON meşhur MYKALE SAVAŞI’nın yapıldığı (Eski Yunanlılarla Persler arasında) MYKALE DAĞI’nın (Samson Dağı) kuzey eteğinde Samos adasının karşısındadır. Kalıntıları bugünkü Güzelçamlı sınırları içerisinde Otomatik tepenin batı eteğindedir.
Ayrıca Priene kazı çalışmaları sırasında Arkeolog Th. VViegand ana hatlarıyla Panionion tarihini araştırdı ve Güzelçamlinın doğusunda Otomatik tepede Panionion kalıntılarının bulunduğunu tesbit etti. Tepe üzerinde yer alan kutsal sunak poseidon Helikonios’a adanmıştı. Kutsal yer Priene antik kenti yönetimi altındaydı. Tepenin doğusunda gözetleme kulesi olduğu tahmin edilen yapı temelleri, kilise, seramik parçacıkları bulunmuştur, lonya döneminde Panionion şenliklerinin burada kutlandığı belirtilmektedir.
Bu günkü Foça ile Didim arasındaki topraklarda yaşamış olan İONLAR zamanlarının en ileri uygarlığını yaratmışlardır. Önemli 12 site (şehir devleti) kurmuşlardır. Bu site devletleri şunlardır.
1. PHOKİA (Foça)
2. KLAZOMENEA (Urla Yakınlarında)
3. ERYTHRAI (Çeşme İldin Köyü)
4. LABEDOS (Doğanbey)
5. TEOS (Seferihisar)
6. KOLOPHON (Değirmendere)
7. EPHESUS ( Selçuk Efes)
8. PRİENE (Güllübahçe)
9. MYUS ( Avşar Köyü)
10. MİLETOS ( Balat köyü)
11. SAMOS (Sisam Adası)
12. CHIOS (SakızAdası)
Daha sonra bugünkü İzmir, SYMİRNA adıyla bu federasyona katılmıştır.

Resim:
http://www.amaxing.de/wp-content/gallery/panionion-guezelcamli/img_0425.jpg
Kaynak:
TURİZM İNDEKSİ

Adres:
Güzelçamlı
KUŞADASI – AYDIN

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Okudunuz mu?   MAGNESİA AD MEANDRUM - MENDERES MAGNESİA'SI