BODRUM – MUĞLA / 37.037944,27.424158
Halikarnas (Yunanca: Αλικαρνασσός Halikarnassos), antik çağlarda günümüz Bodrum’unun bulunduğu yerde bir Karya şehri. Geleneksel olarak Troezen adında bir Dor tarafından kurulduğuna inanılır.

Bir Halikarnaslı olan Herodotos, Halikarnas’ın Triopion’da (Knidos) Dorlar tarafından düzenlenen Apollo festivallerinde yer aldığını söyler ancak Halikarnas edebiyatı ve kültürü tamamen İyonya kültürü ile uyumludur. Halikarnas, geniş ve korunaklı limanı, deniz yolları üzerindeki önemli konumu ile küçük bir despotluğun başkenti haline geldi. Bu despotluğun en çok bilinen hükümdarı, MÖ 480’de Pers kralı I. Serhas (Xerses) ile birlikte Antik Yunanistan’ı işgal eden Artemis’tir. MÖ 370 yılı civarında Mausolos zamanında Karya’nın başkentiydi ve çevresi surlarla çevrili, kamu binalarına sahip, gizli bir tersanesi ve kanalı olan bir şehirdi. Bu dönemde Leleglerin zorunlu göçü nedeniyle şehir nüfusu oldukça arttı. Mausolos MÖ 353-352 yıllarında öldüğünde mozolesi Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri oldu.

Okudunuz mu?   GEBEKUM

Dor Birliği’nin altı üyesinden biri olan Halikarnas ve yöresinin yerli halkı Lelegler ve Karyalılardı. Müsgebi ve Çömlekçi’de ortaya çıkan mezarlar ve buluntuları bölgede Miken kültürü ile çağdaş bir yerleşim olduğunu göstermektedir.

Resim:
TURİZM İNDEKSİ
Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Halikarnas
Bu yazı GNU Özgür Belgeleme Lisansı ve Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı altındadır.

Adres:
Turgut Reis Cd. No:89
BODRUM – MUĞLA