MİLAS – MUĞLA / 37.312438,27.780387
Milas, Sodra Dağı’nın eteklerinde kendi adıyla anılan ova üzerinde kurulmuş. Her ne kadar koruma altına alınsada yıpranmış görünen, geleneksel Türk Mimarisi’nin özelliklerini taşıyan pek çoğu iki katlı ahşap olan Milas evlerinin bacaları kimi dikdörtgen, kimilerinin beli ince, kimileri ise ikiz kuleli ve bazılarının üzerinde süsleme sanatının güzel örneklerini de görebilirsiniz. Evlere baktığımızda ise, genellikle avlusu olan evler, önlüklü ve dört odalı. Ahşap direklerle desteklenen önlükler, sofa anlamına geliyor. Kış güneşini ve yazında bolca esen meltemi alması için güney yönüne dönük inşaa etmeye dikkat etmişler. İşte, bu evlerin en dikkat çeken yerleri ise karekteristik bacaları. Muğla’ya gelen pek çok yerli yabancı turisttin dikkatini çeken bacaları, Milas’a bağlı çevre köylerde de görme olanağı var. Özellikle Milas’daki gibi bacalar Beş Parmak Dağları antik adıyla Latmos, üzerine kurulmuş Herakleia ve Labranda gibi antik yerleşimlerde bulunuyor. Macar evleri olarak da bilinen, Macar ve İtalyan ustalar tarafından batı mimarisine göre inşa edilmiş evler Milas’ın kültürel zenginlikleri arasında en yüksek yerini alıyor.

Okudunuz mu?   KERAMOS - ÖREN BELDESİ

19. yüzyıl Türk sivil mimari örneklerinden olan Milas evleri; iki katlı, cumbalı, avlulu ve sofalı olarak yapılmıştır. Evlerde, taş – yığma karkas ve bağdadi tekniği kullanılmıştır. Kapı ve tavanların ahşap işçiliğinde kullanılan kabartma motifleri tam anlamıyla sanat eseridir.

Geleneksel sokak dokularını da koruyan Milas, 19.yy Osmanlı kent kimliğini taşımaktadır.
Cumbalı ahşap evlerin çatılarını süsleyen bacalar; çevresi tamamen kabartmalarla bezenmiş yuvarlak, dörtgen ve ikiz kuleli olarak baca ustalarınca yapılmıştır. Bacalarda, Gümüşkesen Mezar Anıtı’ndan esinlenmeler görülür.

Resim:
http://www.milas.gov.tr/default_b0.aspx?id=454
Kaynak:
http://www.milas.gov.tr/default_b0.aspx?id=454

Adres:
Hacı İlyas Mahallesi Avcılar Sokak No:2
MİLAS – MUĞLA