MARMARİS – MUĞLA / 36.566270, 28.015278
Marmaris’ten Bodrum’a giden teknelerin konakladığı Bozukkale ve Loryma antik kent kalıntılarına karadan ulaşmak isterseniz eğer, Söğüt’ten Taşlıca’ya kadar arabayla gitmek sonra da yürümek zorundasınız.

Bozukkale körfezi, rüzgara karşı korunaklı konumuyla bugün mavi yolculuk teknelerinin ve yatların en önemli durak noktalarındandır. Körfez tarihte de bu konumu nedeniyle stratejik öneme sahipti.

MÖ 1412 yılında Atino donanması burada konaklamış, MÖ 395’te Knidos deniz savaşı öncesinden burada toparlanmıştı. Koyda bugün mavi yolculuk tekneleri ve yatlara hizmet veren üç lokanta bulunmaktadır.

Loryma Antik kent kalıntıları koyun giriş noktasında, körfeze hakim konumdaki tepenin üzerindedir. Kentten bugüne ulaşan en önemli kalıntı 120 metre uzunlukta ve 10 metre genişlikte ve oldukça iyi durumdaki kaledir. Kale körfez girişini korumak için yapılmış ve zamanla tahkim edilmiş. Körfezin kuzeyine düşen ve tırmanması oldukça zor olan bir tepe üzerinde bir antik çağ kalesi daha olduğunu not edelim.

Resim:
By Ged Donovan (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Kaynak:
http://www.muglakulturturizm.gov.tr/TR,158186/bozukkale-loryma.html

Adres:
Bozukkale
MARMARİS – MUĞLA

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Okudunuz mu?   GEMİLE ADASI - ST. NİCHOLAS