MARMARİS – MUĞLA / 36.714283,28.179558
Bayırköy, Muğla ilinin Marmaris ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin üç tarafı denizlerle kaplı, etrafı da yüksek dağlarla çevrilidir. Doğası ise yüksek çam ağaçlarıyla yemyeşildir.
Bayır mahallesi de Marmariste ki çoğu köy gibi Yörüktür.Köy halkı Antalya kökenlidir.Bayır Köyü son yıllarda jiplerle yapılan “safari” turlarının gözde durak noktası oldu. Mola verip, köy meydanındaki dev boyutlu tarihi çınar ağacının altındaki açık kahvelerden birinde bir çay ya da köpüklü ayran içmeyi unutmayın. Hikmeti neredendir bilinmez ama kocamış çınarın etrafında bir tur atmanın ömrü uzattığı söylenir. Bayırlılar bunu çınarın künyesine yazıp asmışlar.

Bayır mahallesinin antik Syrna kentinin üzerinde kurulduğu, şimdi caminin bulunduğu alanda sağlık tanrısı Asklepios’a adanmış bir tapınağın bulunduğu iddia ediliyor. Tapınaktan bugüne ulaşan hemen hiçbir iz kalmamış. Syrna kentinin akropolisi mahallenin 2 km kuzeydoğusunda Yancağız Tepesi üzerindedir. Akropolise Bayır’dan bugün de kullanılan antik taşlı yol izlenerek gidilebilir. Tırmanış yaklaşık yarım saat sürer. Akropoliste kent surlarının bir bölümü, mezar kapak taşları ve yapı kalıntıları görülecektir.

Okudunuz mu?   BÖRDÜBET KOYU

Marmaris Bayır mahallesinde bulunan 1880 yaşındaki anıt ağacın bakım ve tedavisi yapıldı.

Resim:
http://www.bik.gov.tr/iki-bin-yillik-cinar-agaci-haberi-16204/
Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Bay%C4%B1rk%C3%B6y,_Marmaris
Bu yazı GNU Özgür Belgeleme Lisansı ve Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı altındadır.

Adres:
Bayırköy Mahallesi
MARMARİS – MUĞLA