MARMARİS – MUĞLA / 36.813056, 28.296422
Nimara Mağarası, Muğla ili Marmaris ilçesi sınırlarında, Cennet Adası’nda bulunan arkeolojik mağara. Cennet, Yıldız veya Nimara Adası olarak isimlendirilen yarımada üzerinde, 350 m yüksekliktedir. Mağara içi geniştir ve sarkıt-dikitler bulunur. Mağaranın yaşı sarkıt ve dikitlerden 100.000 yıl olarak tespit edilmiştir.

İlk olarak 1998’de kumtaşından iki kadın heykeli bulunmuştur. Artan tahribatı önlemek amacıyla Marmaris Belediyesi öncülüğünde 2007’de kazı çalışmalarına başlanmıştır.

Mağarada yapılan kazılarda 12 bin yıl öncesinden kalan insan izlerine rastlanmıştır. Antik tarihçi Herodot Marmaris’in tarihinin M.Ö 3000 yıllarına kadar gittiğini aktarmaktadır. Nimara’da M.Ö 10.000 yılına tarihlenen eşyaların bulunması Heredot’u yanıldığını göstermektedir. Kazılarda; 500 renkli cam, delgiler, keskiler, taş ve kemikten yapılma delici aletler bulunmuştur. Fazla miktarda renkli cam boncuk bulunması burasının Tunç Çağına kadar boncuk atölyesi olarak kullanıldığını düşündürmektedir. Paleolitik çağdan, Tunç Çağına kadar kullanılan buluntulara ulaşılmıştır.

Okudunuz mu?   BELEDİYE KÜLTÜR EVİ

Mağara Roma devrinde ise adak ve tapınak yeri olarak kullanılmıştır. İki taş teras (adak alanı), kap parçaları, 50 adet pişmiş topraktan insan figürü, bol miktarda sikke Roma devrinde de mağarada insan yaşadığına delildir[3].

Mağara 1999 yılında I. derece arkeolojik sit ilan edilmiştir.

Resim:
By Snow in July (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Nimara_Ma%C4%9Faras%C4%B1
Bu yazı GNU Özgür Belgeleme Lisansı ve Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı altındadır.