MENTEŞE – MUĞLA / 37.219084,28.365351
Muğla Ulu Camii, Muğla’da 14. yüzyıl Anadolu Selçuklu dönemine ait tarihi yapı. Muğla şehrinin en eski yapısı ve camiidir. Ayrıca Türkiye’deki önemli Selçuklu eserlerinden biridir.

Şehrin Tabakhane semtinde bulunan cami, 1344 yılında Menteşe Beyi İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır. İlk yapı kitabesinde şunlar yazılıdır:

Bismillâhirrahmanirrahim Enel emir’ul kebir’ül ecellü İbrahim Bey İbn Orhan kemâ kalen nebüyyü Aleyhisselâm. Men benâ mesciden Lillâhi ben Allahû lehu beyten fil cenneti. Senet’i hamsin ve erbâun ve seb’a mie. (Besmele, Ben Orhan oğlu büyük ve ölümlü Emir İbrahim Bey,Peygamber’den beri. Bana cennette bir köşk ihsan etmesi için Allah rızası için bir mescit inşa ettim. Elli ve kırk ve altmış senet ile)

1838 yılında cami tadilattan geçirilmiştir. Bu esnada camiye genişletilmesi amacıyla cemaat yeri de eklenmiştir. Yakın zamanda bir yangın geçiren cami, Muğla yerlilerinden zengin bir aile tarafından tekrar tadilattan geçirilmiştir.

Okudunuz mu?   AKYAKA - GÖKOVA KÖRFEZİ

Camii kesme taştan dikdörtgen biçimli yapılmış, çatısı ahşaptan inşa edilmiştir. Minaresi kesme taştan, tek şerefelidir. 1838 yılındaki tadilatta son cemaat yerine, abdestlik ilave edilmiştir.

Resim:
http://www.mentese.gov.tr/kurumlar/mentese.gov.tr/Kulturel_Varliklarimiz/Mugla_Ulu_Cami/image003%20(1).jpg?width=1200&mode=max&quality=70
Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Mu%C4%9Fla_Ulu_Camii
Bu yazı GNU Özgür Belgeleme Lisansı ve Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı altındadır.

Adres:
Camikebir Mah. Ulu Cami Sk. No:3
MENTEŞE – MUĞLA