MENTEŞE – MUĞLA / 37.217394,28.368200
Muğla Müzesi 1994 yılında açılmıştır. Yapı olarak eski bir cezaevi binası seçilmiş ve restorasyonundan sonra müze binası olarak hizmete sokulmuştur. Müzeye antik kalıntılarla, heykellerle dolu avludan etrafında toplanmış 3 ana bölümden ve 1 adet sanat galerisinden oluşmaktadır. Türkiye’deki ilk Doğa Tarihi Müzesi burada bulunmaktadır.

Doğa Tarihi Seksiyonu
1992 yılı sonlarında Özlüce Köyü Kaklıcatepe’de yapılan kazılarda 3 fosil yatağında bulunan ve 5-9 milyon yıl önce yaşamış hayvan ve bitkilere ait fosillerin sergilendiği Turolian Parkı Doğa Tarihi Bölümü müzenin en ilginç bölümüdür. Kazılarda zürafagiller, boynuzlugiller, gergedangiller, hortumlu memeliler, domuzgiller, atgiller ve etçilere ait fosiller ile çok sayıda bitki fosilleri bulunmuştur. Bu canlılar, Doğu Asya’dan İspanya’ya kadar uzanan geniş bir alanda yaşamış ve yok olmuş canlılardır. Bu dönem canlılarına ait fosiller ilk defa İspanya’nın Tervel Havzası’nda bulunduğundan, bu döneme Turolian denilmektedir.
Arkeoloji Seksiyonu

Okudunuz mu?   BELEN CAMİİ

Arkeolojik buluntuların sergilendiği bu bölümde kalıntıların büyük bölümü Yatağan ilçesindeki Stratonikeia antik kenti kazılarında ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca Yatağan’daki Lagina ve Sedir Adası’ndaki antik Cedrae şehirlerinin buluntuları da burada sergilenmektedir.
Etnografya Seksiyonu

Muğla’nın çeşitli yörelerinden ve çeşitli dönemlerden giyim kuşam ve günlük kullanım eşyaları bu bölümde sergilenmektedir.

Resim:
http://www.muglamuze.com/muzemiz.html
Kaynak:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Mu%C4%9Fla_M%C3%BCzesi

Adres:
Şeyh Mahallesi Postane Sokak No:4
Tel: 0 252 214 49 33
MENTEŞE – MUĞLA