MENTEŞE – MUĞLA / 37.184933,28.410297
Süpüroğlu; geçmiş yüzyıllarda, hem yazın başlangıcında hemde sonunda konaklama ve hayvanlar için temel besin kaynağı yeri olmuştur. Önceleri göçebe halde yaşayan aile daha sonra toprapa bağlanmıştır. Süpüroğlu bu haliyle bir “Yörük Obası” olarak kurulmuştur.

Süpüroğlu taş yapılı ve kırma çatılıdır. Tek katlı bir yapıdır. Muğla halk yapı sanatı örneklerindendir. Bahçesinde yer alan 6 çınar anıtsal niteliktedir ve koruma altına alınmıştır. Bu çınarlardan 4 ünün 550 – 600 yıllık olduğu tespit edilmiştir. Bahçede yer alan ve 250 – 300 yıl olabileceği düşünülen akçaağaç ise rüzgarın sesini ahenkli bir ezgiye dönüştürmesi açısından dikkat çekicidir. Yapı, ilk şeklinde tek odalıdır. Göçebe yaşayışta ailenin bu odada yatıp kalktığı anlaşılmaktadır. Bu oda 30m2 civarındadır. O dönemde cam olmadığından kepenki pencere kullanılmıştır. Yapının hemen önünde geniş bir veranda yer almaktadır. Hayvanların veranda önünde tutuldukları anlaşılmaktadır. Restorasyon çalışmalarında bir yer ocağı tespit edilmiştir. Toprağa bağlılık yeni arayışlar doğurmuş, yer ocağı bacası kullanılarak ticari ocağa (kahvehaneye) dönüştürülmüştür. Bu tarihin 1800’lü yılların başı olabileceği anlaşılmaktadır.

Süpüroğlu’nda; geçmişte, çok canlı bir ticari merkez olduğu hala hafızalardadır. Özellikle “Pazar” günleri Muğla’dan gelen berber, ayakkabı tamircisi, nalbant, dondurmacı, macuncu, çıtırmıkçı ve keten helvacı burada hizmet vermiş, sosyal hayata canlılık kazandırmıştır. Çevreden küçükbaş hayvanlar sürülerle getirilmiş, alım – satım yapılmıştır. Burada var olan kahvehane, restorant, bakkal vb. işletmeler hizmet vermiş; restorantta büryan kebabı, tandır, döş, kapama, fırında ve sacda börek, toprak tavada güveç, yerli tavuk dolma, tarhana vb. yemekler pişirilmiş, toprak sacda yapılan köy ekmeği ile taze taze yenilmiştir. Buradaki bakkalda o yıllarda bile içki satışının yapıldığı hatırlanmaktadır. Burada orta oyunu ve kukla gösterileri yapılmış, manuel sinema makinesiyle geceleri filmler oynatılmış, yağlı pehlivan güreşleri düzenlenmiştir. Süpüroğlu bu haliyle ticari merkez olduğu kadar sosyal merkez olma özelliği de kazanmıştır. Süpüroğlu’nun en gösterişli dönemi 1950 li yıllar ve 1960 lı yılların başlangıcıdır. Bu durum 1960 lı yılların ortalarına kadar devam etmiştir. Bu dönem Tevfik OĞUZ’un dedesi Başkatip Tevfik Efendi’nin ölümüne kadar sürmüştür.

Okudunuz mu?   ALTINKUM CAMPING

Süpüroğlu, Karabağlardaki kahvehaneler arasında “mescidi avlusunda olmayan tek yer” dir. Eski dönemlerde, Cuma günleri namaz öncesi insanların en güzel giysilerini giydiği, burada toplandığı, toplu halde Kavaklımescid’e gidildiği hafızalarda yaşamaktadır.

Süpüroğlu adının Polis Teşkilatı’nın kuruluş yılları olan 1845’li yıllara yakın bir zamana rastladığı ifade edilmektedir. Rivayete göre, karakol baskını sırasında eşraftan bir kişi kendisini restoranın personeli gibi göstermeye çalışmış, bahçeyi süpürmeye başlamış, “ben burada çalışıyorum, bunlarla alakam yok, ben kumarbaz değilim” demiştir. Komiser durumu anlamış, bir yandan gülüyor, bir yandan da ” süpür oğlum süpür, süpür oğlum süpür” diyormuş. O yıllardan sonra bu yerin adı “Süpüroğlu” kalmış.

Süpüroğlu restorasyon, tadilat ve inşaatları tamamlanarak Temmuz 2008’de yeniden bu günkü haliyle faaliyete geçmiştir. Burası yaz – kış açık olacak şekilde düzenlenmiştir.Süpüroğlu’nda çevrede üretilen sebze ve meyveler hem kullanılmakta hemde pazarlanarak hizmete sunulmaktadır.

Resim:
Nitelikli-Ticari Olmayan Çalışmalar – sahibi ortaç besi
Kaynak:
http://www.mentese.bel.tr/gezi-rehberi/

Adres:
KARABAĞLAR YAYLASI
Tel: 0(252) 217 65 65 0(536) 245 50 55
MENTEŞE – MUĞLA

supuroglu@hotmail.com