FETHİYE – MUĞLA / 36.473437, 29.401797
Muğla ve Antalya il sınırlarında, Akdeniz bölgesinde yer alan millî park. Park, Antalya’nın Kaş, Muğlanın Fethiye ilçe sınırlarına yayılmıştır. Parkın temel kaynak değeri Saklıkent Kanyonudur. Eşen çayı’nın kolu olan Karaçay’nın Akdağ üzerinde oluşturduğu jeomorfolojik oluşumdur. Torosların üzerinde yayla yerleşmeleri yer alır. Kayak tesisleri mevcuttur.

Kanyonun oluştuğu arazi kireçtaşı kütlelerinden oluşur. Suyun kolayca aşındırabileceği Kalkerli arazide fay çatlaklarının da yardımıyla sarp ve derin bir kanyon oluşmuştur. Uzunluğu 18 km, yüksekliği 200 m’dir. En dar yeri 2 metreye kadar düşer. Kanyonun bulunduğu arazinin yüksekliği 1000 m’nin üzerindedir.

Doğal Yaşam:
Milli park alanında bitkilerin sıcaklık isteklerine göre şu şekilde sıralanmaktadırlar: alçaklarda Makiler, yükseklere doğru, kızılçamlar, karaçamlar ve sedir ağaçları. Kanyonun giriş kısımlarında kızılçamlar yaygındır. 1000 metrenin üzerinde karaçamlar görülür. Dumanlıdağ üzerinde yüksek alanlarda anıt ağaç özelliğindeki sedirler ilgi çekici görseller oluşturur. Aktar yaylasının güneydoğusu Siklamen gibi bazı soğanlı bitkilerin endemik olarak yetiştiği alandır.

Alanın Kullanımı:
Yazın Fethiyeliler için piknik alanıdır. Yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Torosların zirvelerinde bulunan Bakırlıdağ üzerindeki Saklıkent kayak merkezi 2-3 ay kullanılabilmektedir. Kanyon içinde suların engellemediği alanlarda yürüyüş yapılabilir. Yürüyüşün zor olduğu alanlarda kanyon duvarına sabitlenmiş asma köprüler kullanılmaktadır.

Okudunuz mu?   EKİNCİK

Ulaşım:
Antalya, Burdur, Muğla üzerinden Fethiye’ye ulaşılabilir. Mili park Antalya’ya uzaklığı 50 km’dir. Fethiye’den 45 km uzaklıktaki Kayadibi mahallesi yanında yer alan Saklıkent’e ulaşılabilir. Fethiye’den Saklıkent’e dolmuşlar kalkmaktadır. Güney yönden Yeşilova-Kalkan yol ayrımından Palamut mahallesi üzerinden ulaşılabilir. Kuzeyden Kemer üzerinden ulaşılabilmektedir.

Yöresel yemekler:
Tingil çorbası, Ölemeç (ufulamaç) çorbası, Arapaşı, Döndürme, Leğen böreği.

Resim:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Sakl%C4%B1kent_Kanyonu.jpg
Bu dosya Creative Commons Evrensel Kamu Malı İthafı altındadır.
Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Sakl%C4%B1kent_Mill%C3%AE_Park%C4%B1
Bu yazı GNU Özgür Belgeleme Lisansı ve Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı altındadır.

Adres:
Kayadibi Köyü
FETHİYE – MUĞLA