Kapadokya bölgesinin simgesi haline gelen Balon Turları ile Avanos – Göreme arasındaki peribacalarının ve Kapadokya vadilerinin eşsiz görüntülerini metrelerce yüksekten seyredebilirsiniz. Balon turu organizasyonları yapan firmalar tarafından  12 ay boyunca her gün sivil havacılığın denetiminde ve hava koşullarının uygun olduğu her gün yapılmaktadır. Balon turları Göreme ve Avanos arasındaki vadilerin içinden kalkış yapar. O gün balonun nereden kalkacağına, rüzgârın esiş yönüne göre balon pilotları karar verir.

Sıcak hava balonlarının dümeni yoktur, aşırı rüzgâr ve yağışlarda, ayrıca 28 dereceden yüksek hava sıcaklığında yapılamamaktadır. Balonların yolcu kapasitesi genellikle 20-30 kişi arasında, havada kalış süresi ortalama 60 dakikadır.

Uçuşlar yazın sabah saat 5 te yapılmaktadır, yolcular otellerden organizatör firmalar tarafından alınmakta, kendilerine açık büfe hafif bir kahvaltı verildikten sonra kısa bir hazırlığın peşinden gün doğumuna yakın uçuşa başlanır. Uçuş süresince balonlar; yaklaşık 1000 feet yüksekliğe çıkarak güneşin doğuşunu, vadi içlerine girerek peri bacalarını, vadinin manzarasını yolcuların görmelerini ve Kapadokyanın o doyumsuz manzarasını havadan fotoğraflamalarına imkan sağlarlar.

Okudunuz mu?   KARANLIK KİLİSE

Uçuş sonunda yolculara şampanyalı bir kutlama yapılıp kendilerine bir sertifika verilir. Sonra otellerine kadar organizatör firma tarafında araçla otellerine bırakılıyorlar.

Resim:
TURİZM İNDEKSİ
Kaynak:
TURİZM İNDEKSİ