BEŞİKTAŞ – İSTANBUL / 41.048264, 29.026752
Kumpir, Anadolu’nun bazı kesimlerinde “patates” kelimesinin karşılığı olarak kullanılmakla beraber, aslında fırınlanmış patatesin ezilmesi ile yapılan bir yemektir.

Temel olarak patates özel fırınlarda pişirildikten sonra kabuğu yarılır. Çoğu zaman iç miktarını artırmak için bir başka patates daha kesilerek içinin yarısı veya tamamı buna eklenir. İçine tuz ve tereyağı veya margarin eklenip karıştırarak ezilir. Klasik olarak kabuğunun içerisinde servis edilir. Genellikle sade halinin üzerine çeşitli mezeler ve soslar konur.

En yaygın servis biçiminde patatese rendelenmiş kaşar peyniri de karıştırılır, haşlanmış sosis patatesin içine doğranır ve üzerine rus salatası koyulur. Bunların dışında mısır, zeytin, bezelye, mantar veya çeşitli mezelerle veya ağız tadına göre çeşitli malzemelerle de yapılabilir. Çoğunlukla ketçap ve mayonez gibi soslarla lezzetlendirilerek sunulur.

Okudunuz mu?   SAİNT PETER VE SAİNT PAUL KİLİSESİ

Fırınlanmış patatesin tereyağı, kaşar ve çeşitli mezelerle birleşiminden doğan, birbirinden farklı lezzetteki kumpirin en lezzetlisini yiyebileceğiniz yer; Ortaköy Meydanı’dır.

Resim:
TURİZM İNDEKSİ
Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kumpir
Bu yazı GNU Özgür Belgeleme Lisansı ve Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı altındadır.