BEYOĞLU – İSTANBUL / 41.024733, 28.972951
Saint Peter ve Saint Paul Kilisesi (Eglise Saint Pierre Saint Paul), Galata’da yer alan bir Roma Katolik Kilisesi’dir. Kilisenin esas değerli şeyi, Konstantinopolis’in koruyucu simgelerinden biri olan ve Aziz Evangelist Luka tarafından yapıldığı iddia edilen Bakire Hodegetria ikonlarından biridir. 1731 yılında, daha önce de yangın atlatan kilisede çıkan yangında kurtarıldı. Şu anki bina, 1843-1841 yılları arasında Fossati Kardeşler tarafından yeniden inşa edilmiş hâlidir.

On altıncı yüzyılın başlarında Galatalı Dominican Kardeşler, orijinal kiliselerinin camiiye dönüştürülmesinden sonra Galata Kulesi’ne taşındılar. Orijinal Dominican kilisesi, yeni yerinde 1604 yılında Ceneviz kolonisi tarafından insa edildi. İki defa çıkan yangın ile tahribata uğramasından sonra bina İsviçre-İtalyan Fossati Kardeşler tarafından 1841 yılı ile 1843 yılı arasında yeniden inşa edildi.

Galata’da ayakta kalan üç Orta Çağ Latin kilisesinden biri olan Sen Piyer Kilisesi, şimdi İtalyanlarla birlikte yerli Malta toplumuna hizmet etmektedir.

Sen Piyer Kilisesi, dört tarafı sunaklar ile bazilika şeklinde inşa edilmiştir. Koro üzerindeki kubbe, gökyüzü mavisidir ve altın yıldızlar ile çivilenmiştir. Kilisenin arka duvarı, Galata!nın eski Ceneviz surlarının bir kısmına bitişik olarak inşa edilmiştir. Kilise avlusu, Osmanlı’nın egemenliğini yansıtmaktadır ki bu nedenle Latin kiliseler, doğrudan bir yol üzerine veya önü bir tepe üstüne inşa edilemedi. Kilisenin dışı, yazıtlarda kaplı yüksek duvarlarla çevrili dar bir sokağın şeklini almaktadır.

Resim:
By VikiPicture (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Saint_Peter_ve_Saint_Paul_Kilisesi
Bu yazı GNU Özgür Belgeleme Lisansı ve Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı altındadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Okudunuz mu?   HAŞAN ÜNSİ Hz. AYDINOĞLU TEKKESİ