SARIALAN – OSMANGAZİ – BURSA / 40.1359,29.10694
Yıllarca teleferiğin son istasyonu olan Sarıalan; Kurbağa Kaya (Oteller) İstasyonu’nun açılması ile ara istasyon konumuna geçti. Muhteşem panoramik manzaralar sunan Sarıalan istasyonunda, Teleferik tesisi içinde de birçok yenilik yapıldı.(1)

Uludağ’ın ziyaretçilerine sunduğu olağanüstü güzelliklerden biri de teleferik ulaşımıdır. Bursa-Kadıyayla (1235 m) arasında, Kadıyayla-Sarıalan (1621 m) arasında, toplam dört hat hizmet vermektedir. Her hatta 30 kişi taşıyan bir kabin çalışır. Teleferik adını verdiği semtten 20 dakikada bir kalkarak Kadıyayla’ya ulaşır. Burada kabin değiştirip, Sarıalan’a çıkan kabine binilir. Yolculuk yaklaşık 25 dakika sürmektedir. Sarıalan’dan Oteller Bölgesi’ne ulaşmak için 7 kilometrelik yolu minibüsle geçmek mümkündür.(2)

Yaz Sezonunda, Sarıalan ve Çobankaya Kamp ve Günübirlik Kullanım Alanlarında konaklama yapılabilmektedir. Sarıalan Kamp ve Günübirlik Kullanım Alanında yaz sezonunda hizmet veren 12 adet kır evi mevcut olup, 300 çadırlık kamp alanı bulunmaktadır. Bunun dışında, Hediyelik Satış Dükkanları ve Kır Gazinoları bulunmaktadır.(3)

Okudunuz mu?   ULUDAĞ MİLLİ PARKI

Resimler:
TURİZM İNDEKSİ
Kaynak:
(1) http://www.teleferik.com.tr/istasyonlar/
(2) https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/bursa/gezilecekyer/uludag-milli-parki
(3) http://bolge2.ormansu.gov.tr/2bolge/AnaSayfa/UludagMilliParki.aspx?sflang=tr