MUDANYA – BURSA / 40.392797, 28.796400
640-850 yılları arasından günümüze kalan Bizans mimarisi örnekleri pek azdır. Selanik’teki St Sophia ve Demre’deki St.Nichola kiliseleri dışında o yüzyıllardan kalmış üç beş eser arasında Tirilye’nin bugün “Fatih camii” olarak bilinen (eski adı Todori-Trigleid-Hagios kilisesidir.) yapısıdır.

Fatih camii “kare içinde haç” tipi kiliselerin en eski örneklerindendir. Sıvalarının altında o çağa ait önemli mozaikler yer almaktadır. Kubbesini taşıyan dört mermer kolonun eski kazı alanlarından taşınmış olması muhtemeldir.

Batı cephesinde, saçak altındaki h.968/m1560 tarihli kitabeye göre Kanuni döneminde camiye çevrilmiş olan kiliseye, niçin Fatih camii adı verildiği sorunlu bir konudur. Büyüköğen ise Tr. Evangelides’e dayanarak “h.1039/m. 1661 yılından beri cami olarak kullanıldığı” ifadesiyle, 17.Yüzyıl 2. yarısı gibi daha geç bir tarih göstermektedir. Ancak hangi tarihte gerçekleşmiş olursa olsun cami olarak kullanılması sayesinde, yapının (özgün özelliklerini bir hayli koruyacak şekilde fiziksel açıdan iyi durumda) günümüze ulaşması mümkün olabilmiştir. Osmanlı dönemindeki işlev değişikliği sırasında planda bazı değişiklikler yapılmış; Güney batıya bir şadırvan ve narthexin güney duvarı naos batı duvarının kesiştiği yere minare, iç mekanda ise mihrap, minber ve haçın batı koluna galeri katı biçiminde bir kadınlar mahfili eklenmiştir.

Okudunuz mu?   FARUK ÇELİK KÜLTÜR MERKEZİ - AZİZ VASİL KİLİSESİ

Resimler:
TURİZM İNDEKSİ
Kaynak:
TURİZM İNDEKSİ